13.05.2025.
Usamljenost starijih osoba postaje sve veći izazov u Europi, a posebno je došla do izražaja tijekom pandemije, kada su mnogi izgubili svakodnevni kontakt s obitelji i zajednicom.
Belgija je na taj problem odgovorila inovativnim rješenjemk poštari su dobili novu, društveno važnu ulogu, piše index.hr.
Program pod nazivom 'bclose'
Nacionalna poštanska služba pokrenula je program 'bclose', kroz koji poštari tijekom dostave pošte posjećuju starije osobe koje su se prijavile u program. Tijekom tih posjeta, poštari ih pitaju kako se osjećaju, prate njihovo zdravlje i bilježe potrebe. Ako primijete znakove usamljenosti, depresije ili druge poteškoće, odmah obavještavaju lokalne socijalne službe koje mogu reagirati na vrijeme.
Ovakav pristup pokazao se izuzetno uspješnim jer poštari, koji svakodnevno obilaze domove, često prvi primijete promjene koje bi inače prošle nezapaženo. Prije nego što krenu u obilazak, poštari prolaze posebnu obuku iz područja socijalne skrbi.
Model se širi
Belgijski model prepoznale su i druge europske zemlje. Francuska pošta nudi starijima mogućnost posjeta poštara, a slične usluge razvijaju se i u Finskoj. Ovaj primjer pokazuje da briga o starijima može biti jednostavna, a istovremeno iznimno učinkovita kada u nju sudjeluje cijela zajednica.
Bi li ovakav program zaživio i na području Balkana?
S obzirom na to da i zemlje regije bilježe sve veći udio starijeg stanovništva te rastući problem usamljenosti, ovakva inicijativa mogla bi imati velik potencijal. Mnogi stariji u Hrvatskoj, Srbiji, Bosni i Hercegovini i drugim državama Balkana žive sami ili su udaljeni od obitelji, što dodatno povećava osjećaj izolacije.
Iako su obitelj i rodbina često glavni izvor podrške, u praksi se pokazuje da ta mreža nije uvijek dovoljna, osobito u manjim sredinama ili među onima koji žive sami.
Uvođenje sličnog programa, u kojem bi poštari ili drugi terenski djelatnici redovito obilazili starije osobe, moglo bi omogućiti pravovremeno prepoznavanje problema i bržu reakciju socijalnih službi. Naravno, za uspješnu provedbu bilo bi potrebno osigurati dodatnu edukaciju i podršku poštarima, ali belgijski primjer pokazuje da se uz dobru organizaciju i suradnju lokalne zajednice mogu postići značajni rezultati.