Pozivi na isplatu klimatskog bonusa u Njemačkoj sve su glasniji. Njemačka udruga potrošača sada je izračunala koliko država već duguje građanima zbog poskupljenja CO2, navode njemački mediji.
“Ne želimo više čekati, želimo klimatski novac sada!” Tako piše na web stranici WWF-a, ali i na Arbeiterwohlfahrt, IG Bau i drugim sličnim udrugama. Udruge su pokrenule zajedničku prosvjednu kampanju upućenu prema saveznoj Vladi. Savezna udruga potrošačkih organizacija (VZBV) također inzistira na bonusu kojim se nagrađuje klimatski svjesno ponašanje.
Takva ideja nalazi se u koalicijskom sporazumu “Semafor-koalicije”. “Neugodno je što to traje tako dugo. Zahtijevamo da Vlada učini sve što može kako bi osigurala da novac za klimu dođe što je prije moguće”, rečeno je iz VZBV-a. Uostalom, potrošači plaćaju dodatnu naknadu na plin, naftu i benzin od 2021. zbog cijene CO2, za koju se očekuje da će nastaviti rasti u nadolazećoj godini, a za to ne dobivaju dovoljne olakšice.
Što je klimatski novac?
Klimatski novac je koncept iz koalicijskog sporazuma kojim se planira kompenzirati buduće povećanje cijene CO2. Prema tvrdnjama “Semafor-koalicije”, cijela je stvar zamišljena kao društveni “kompenzacijski mehanizam izvan ukidanja EEG nameta”.
Ideja: prihod od veće cijene CO2 treba vratiti građanima. Primjerice, svaki bi građanin svake godine mogao dobiti određeni iznos. Zaključak je da bi oni koji se ponašaju manje štetno po klimu imali koristi i stoga bi imali manje troškove zbog rastuće cijene CO2.
Oni bi bili nagrađeni, dok bi povrat dobili i oni koji, primjerice, troše puno energije proizvedene iz fosilnih goriva ili putuju na ekološki štetan način.
Stručnjaci smatraju kako bi takav bonus mogao posebno koristiti osobama s niskim primanjima, čije svakodnevno ponašanje često manje šteti klimi, jer nemaju automobil ili rijetko lete.
Savjetovalište za potrošače traži da se potrošačima vrati po 139 eura budući da većina troškova za cijenu CO2 već pada na teret potrošača.
VZBV je to izračunao za protekle tri godine. Četveročlana obitelj bi trebala dobiti 556 eura. “Volio bih vidjeti taj novac na računima potrošača”, kaže energetski stručnjak.
Unatoč željama udruga, čini se kako gotovi novac građani neće dobiti, nego će im taj novac biti isplaćen kroz razne projekte.
Iz Ministarstva gospodarstva objašnjavaju da će se preostali prihod od cijene CO2 slijevati u fond za klimu i transformaciju, te će stoga također završiti kod građana: primjerice kroz programe financiranja obnove zgrada i zamjene grijanja, energetske savjete ili sufinanciranje električnih vozila.
Osim toga, ove godine nije povećana cijena CO2 kako je planirano kako bi se rasteretili građani.
“Novac za klimu” bez preciznog datuma isplate
U svakom slučaju, izravna isplata klimatskog bonusa nije još planirana. Kako navode njemački mediji, isplata “novca za klimu” mogla uslijediti tek nakon sljedećih saveznih izbora.
“Novac za klimu ostaje po planu. U ovom zakonodavnom razdoblju, kako je najavljeno, napravit će se struktura za isplatu, a u narednom razdoblju će se odlučivati o strukturi”, naveo je ministar financija Christian Lindner.
Izvor: fenix-magazin.de
Tražite novi posao?
Nude se prilike za ugostitelje (m/ž), električare (m/ž), vozače (m/ž), instalatere (m/ž) i osobe drugih djelatnosti u Hrvatskoj, te inozemstvu (Austrija, Njemačka…).