17.07.2025.
Slika ne prikazuje prosvjed, već je isključivo ilustrativnog karaktera.
Zagrebačke ulice jutros su bile ispunjene nezadovoljstvom, stotine dostavljača Wolta okupile su se na Velesajmu, te biciklima, skuterima i automobilima krenule prema sjedištu svog poslodavca u Kuzminečkoj ulici. Razlog okupljanja? Zamjetan pad zarada, nestabilni radni uvjeti i nezadovoljstvo zbog uloge posrednika, poznatih kao agregatori, preko kojih većina stranih radnika ostvaruje radni odnos.
Iako je prosvjednim sudionicima danas bilo obećano primanje od strane predstavnika firme, do sastanka ipak nije došlo. Umjesto uprave, dočekala ih je recepcionarka, a od strane Wolta ponuđen je novi termin susreta za sljedeći dan, kako doznaje index.hr.
Sindikalist Nader Wahech koji je predvodio prosvjed, jasno je iznio zahtjeve radnika, nužno je vratiti dostavljačima startnu naknadu za svaku dostavu na minimalno dva eura, uvede li se fiksno plaćanje po kilometru, 40 centi za relacije do pet kilometara, a 60 centi za one dulje te se omoguće tjedni i mjesečni bonusi kao i naknade za zahtjevnije relacije. Posebno se istaknula potreba za solidarnošću i bržom podrškom tijekom rada na terenu.
Jedan od važnijih zahtjeva je i izravno zapošljavanje kod Wolta, bez posredovanja agregatora. Sindikat tvrdi da Wolt posjeduje strukture za fiksno zapošljavanje, pa ne prihvaćaju daljnje udaljavanje odgovornosti preko posrednika. “Ako žele odgovornost, trebaju i zapošljavati”, poručili su.
Prosvjed su dodatno obilježile i poruke sindikalista Tomislava Kiša koji je za sljedeći tjedan najavio i prosvjed pred Ministarstvom rada, istaknuvši kako novac ostaje kod stvarnog naručitelja usluga, a ne kod posrednika. Između ostaloga, iznio je zabrinutosti vezane uz prijeteće poruke radnicima i potrebu za jasnijim državnim reguliranjem.
Dostavljači su se požalili i na pad primanja. “Radim više, a imam manje novca. Prije sam za dva sata zaradio više nego danas za četiri, troškovi rastu, a naknade opadaju", istaknuo je jedan od dostavljača, napominjući kako su u prošlosti za jednu isporuku dobivali 1,92 eura, a danas tek 1,37 eura te da nemaju transparentno utvrđene tarife. “Kod drugih platformi tarife su jasne, samo Wolt nema jasno definirana pravila”, žale se radnici.
Ključni zahtjevi dostavljača su transparentnost, pošteni dogovor i izravni razgovori s onima koji donose stvarne odluke. Za njih ova borba nije samo pitanje plaće, već i dostojanstva.