Plus
Objavite oglas

Otac Elona Muska razmatra ulaganje u BiH u cilju stvaranja svjetski priznatog znanstvenog centra

25.07.2025.

Main Image

Južnoafrički poduzetnik i inženjer Errol Musk, u javnosti najpoznatiji kao otac slavnog milijardera Elona Muska, ovoga je tjedna boravio u Sarajevu gdje razmatra mogućnost otvaranja istraživačkog centra posvećenog gravitaciji, prostorvremenu i dugovječnosti.

Prema pisanju Reutersa, dosad je preferirao Dubai kao potencijalno sjedište instituta, no nakon nedavnog posjeta Bosni i Hercegovini očito preispituje prioritete i ozbiljnije razmatra Balkan. Musk, 79-godišnjak s bogatom inženjerskom karijerom, već neko vrijeme traži najbolju lokaciju za projekt, a dodatno ga je usmjerio savjet prijatelja koji je podrijetlom iz ove regije.

Tijekom posjeta Bosni i Hercegovini obišao je nekoliko potencijalnih mjesta i za portal Klix izjavio da je ugodno iznenađen gospodarskim prilikama, dostupnošću resursa i idiličnom atmosferom. Priznaje da je ponuda iz Dubaija bila iznimna, no bosanska gostoljubivost te obrazovana i vrijedna radna snaga natjerale su ga na ozbiljno razmišljanje.

Na sastanku s Gospodarskom komorom Federacije BiH naglašene su prednosti lokalne radne snage, osobito njezina visoka stručnost, što je već poznato u znanstvenim i tehnološkim krugovima. Bosna i Hercegovina je u posljednjem desetljeću ostvarila znatan porast broja diplomiranih stručnjaka u STEM područjima, posebno na Sveučilištu u Sarajevu i Univerzitetu u Tuzli, a mladi redovito bilježe uspjehe na međunarodnim natjecanjima. Iako Musk zasad nije razgovarao s državnim vlastima, jasno poručuje da ostaje riječ o privatnoj inicijativi čiji je cilj okupiti talentirane, inovativne i otvorenoumne pojedince.

Bosna i Hercegovina smještena je na raskrižju Istoka i Zapada, odnosno Europe i Bliskog istoka, te se izdvaja povoljnom geostrateškom pozicijom, konkurentnim troškovima poslovanja i značajnim prirodnim bogatstvima. Premda je politički ustroj i dalje složen, a birokracija ponekad nestabilna, znanost, osobito fizika i matematika, kontinuirano napreduju i privlače sve više ulaganja, posebice iz tehnološkog sektora.

Posebno je naglasio važnost slobode i neovisnosti istraživanja, izbjegavajući svaki oblik pretjeranog državnog nadzora koji bi mogao ograničiti napredak instituta. Uz Bosnu, u posljednje vrijeme posjetio je i Austriju te Srbiju, koje također imaju bogatu tradiciju u prirodnim znanostima, no još nije donio konačnu odluku.

Prema njegovim riječima, projekt bi istraživao četiri temeljna područja: dugovječnost, fuziju, prostor-vrijeme i gravitaciju - teme iz samog središta moderne fizike i biomedicinskih znanosti.

Dosad je o svemu javno govorio bez uključivanja sina Elona, iako ističe želju da ga potakne na suradnju. Poznato je da su obiteljski odnosi Mushkovih složeni pa takva partnerstva nisu česta.

Danas BiH, koja je nakon 1990-ih pod međunarodnim nadzorom, intenzivno razvija svoj inovatorski potencijal - kroz podršku početnim poduzećima i strane investicije, osobito u području informacijske tehnologije i energetike. Sveučilišta djeluju u suradnji s partnerima iz regije i Europe, a studenti redovito pobjeđuju na međunarodnim matematičkim i programerskim natjecanjima.

Preostaje vidjeti hoće li BiH postati domaćin znanstvenom centru globalnih ambicija te privući nove talente i investitore. Najava Errola Muska zasigurno je nova potvrda važnosti zemlje na tehnološkoj karti Europe i svijeta.