22.05.2025.
Novo istraživanje o kvaliteti života stranih radnika u Hrvatskoj otkriva složenu sliku njihovog zadovoljstva.
Institut za migracijska istraživanja nedavno je proveo prvo opsežno istraživanje o kvaliteti života stranih radnika u Hrvatskoj, obuhvativši 400 ispitanika iz Azije i Afrike. Istraživanje je provedeno od kraja studenog do sredine siječnja, a najviše sudionika dolazilo je s Filipina, iz Nepala, Indije, Egipta i Bangladeša. Cilj je bio dobiti jasniju sliku o njihovom zadovoljstvu životom i radom u novoj sredini. Ovo istraživanje predstavljeno je na konferenciji Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) i Instituta za istraživanje migracija 'Migracije, tržište rada i integracija: Hrvatska sutra', piše index.hr.
Iako su u prosjeku svoj život u Hrvatskoj ocijenili skromnom ocjenom 4.2 od 10, većina radnika ipak ističe pozitivna iskustva, posebno kada je riječ o sigurnosti i ekonomskim prilikama. Gotovo polovica ispitanika izjavila je da je vrlo zadovoljna osjećajem sigurnosti, a više od 80 posto njih smatra da im se kvaliteta života barem malo poboljšala nakon dolaska u Hrvatsku.
Unatoč tome, izazovi su brojni. Najveći problem za većinu ostaje nepoznavanje hrvatskog jezika, što otežava svakodnevnu komunikaciju i integraciju u društvo. Samo osam posto stranih radnika govori hrvatski tečno, a većina uči jezik usput, kroz posao. Osim jezične barijere, mnogi se suočavaju s osjećajem diskriminacije i manjkom pripadnosti zajednici, što kod dvije trećine radnika uzrokuje povišenu razinu stresa.
Zanimljivo je da više od 90 posto stranih radnika planira ostati u Hrvatskoj najmanje deset godina, a mnogi razmišljaju i o trajnom ostanku te dovođenju obitelji. Ova dugoročna perspektiva povećava njihovu motivaciju za integraciju i učenje jezika, što stručnjaci vide kao pozitivan signal za budućnost hrvatskog društva.
Iako izazovi ostaju, rezultati istraživanja pokazuju da su strani radnici u Hrvatskoj većinom zadovoljni ekonomskim aspektima života, ali ističu potrebu za boljom društvenom integracijom i smanjenjem diskriminacije. Dugoročno zadovoljstvo i motivacija za ostanak ukazuju na to da Hrvatska, uz dodatne napore u integraciji, može postati još privlačnije mjesto za život i rad ljudi iz cijelog svijeta.